Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Balık Sırtı Örgü Nasıl Yapılır?

balık sırtı örgü nasıl yapılır
Balık sırtı yapımı için ilk önce model çıkarmak gerekir. Model için 220 tane ilmek atılmalıdır.

Balık sırtı örgü modeli, diğer örgülerden daha zormuş gibi algılanabilir. Başlangıçta zor görünse de alışıldıktan sonra oldukça basit ilerleyen bir modeldir. Şık ve salaş bir görüntü oluşturan balık sırtı örgüsü, özellikle şal ve salaş hırkalarda tercih edilmektedir.

Balık Sırtı Örgü Yapım Aşamaları

Balık sırtı yapımı için ilk önce model çıkarmak gerekir. Model için 220 tane ilmek atılmalıdır. İlmek sayısı istenen oranda değiştirilebilir. İlmekler atıldıktan sonra, ilk sıradaki 2 ilmek beraber alınmalı ancak şişten çıkarılmamalıdır. İlk ilmek şişten çıkarıldıktan sonra, sıradaki iki ilmek birlikte alınmalı ve düz şekilde örülmelidir. Sol şişin ilk sırasındaki ilmeği çıkarıp örmeden bıraktıktan sonra, sıradaki iki ilmek düz örgüyle örülmelidir. Sıra sonunda tek kalan ilmek, düz örgüyle çıkarılır. Arka sırada örgüye devam etmek için ilk sıradaki 2 ilmek birlikte örülmeli ancak şişten çıkarılmamalıdır. İlk sıradaki ilmek boş alındıktan sonra, ters şekilde örgüye devam edilir. Aynı işlemler tekrarlanarak, istenen boyutlarda örgü yapılabilir.

Balık Sırtı Örgü İle İlgili Detaylar

Balık sırtı örgüsü, arka ve ön sıraya göre ters ve düz şekilde devam edecektir. Çok geniş örgüler yapılmak istendiğinde, misinalı şişler kullanılmalıdır. Salaş ve gevşek bir model olduğundan, ince ipe kalın şiş tercih edilmelidir. Eli çok sıkı olan kişiler, örgü için daha büyük numaradaki şişleri tercih etmelidir. Eli çok gevşek olan kişiler, normalden 1 numara daha küçük şişleri kullanabilir.