Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Burgu Örgü Nasıl Yapılır?

Saç örgüsü olarak da bilinen burgu örgü, saç örgüsü modelinden biraz daha farklıdır. İstenen kalınlıktaki yünlü ip ve ona uygun şişlerle yapılmaktadır. Tekli ya da ikili şekilde hazırlanan burgu örgü modeli, özellikle atkılar ve bereler için tercih edilir.  

Burgu Örgü Yapım Aşamaları 

Burgu örgü yapımında, şiş üzerindeki ilmeklerin yerleri değiştirilmekte ve saç örgüsü şeklinde motif elde edilmektedir. İlmek sayıları istenen şekilde ayarlanabilir. İstenen sayıdaki ilmeklerin yerleri değiştirildikten sonra, düz şekilde örgü yapılmaktadır. 2-2 / 3-3 / 4-4 şeklinde tercih edilen ilmek sayılarına göre, elde edilen burgunun kalınlığı değişecektir. İstenen miktarda ilmekle, ön yüzde standart sıralama devam ettirilir. Burgu esnasında ilmekler belirlenen sayıda alınır ve geriye kalan kısımlarda, tercih edilen örgü stiline devam edilir. Arka yüzlerde, burguların ön tarafa kabarık kalması için sayılı ilmekler ters olarak örülmekte ve endeki motifin şekli korunmaktadır.  

Burgu Örgü İle İlgili Detaylar 

Burgu örgüsü esnasında, burgu oluşan bölüm aynen tekrarlanmalı ve burguların üzerine aynı örgüden devam edilmelidir. Burgunun dışında kalan bölümler, ters, düz ya da daha farklı bir örgü modeliyle örülmelidir. Böylelikle burgu motifi açıkça ortaya çıkacaktır. Burgu örgülerde, genellikle boş alanlar için horaşa örgü tercih edilmektedir. Horaşa örgüyle, burgular daha net algılanacaktır. Burguların kalınlığı, şişlerin ve iplerin kalınlığına göre değişiklik gösterir.