Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Çift Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

Oldukça şık bir model olan çift pirinç örgüsü, şiş kullanılarak örülmektedir. İstenen kalınlıktaki yük iple örülebilir ve her türlü örgüye uyarlanabilir. Şık görüntü oluşturduğu kadar, kolay ve rahat bir örgüdür. Şişlerin kalınlığı artırılarak, daha salaş bir yapı elde edilebilir.  

Çift Pirinç Örgü Yapım Aşamaları 

İstenen kalınlıkta ip ve ona uygun şiş tercih edildikten sonra, pirinç örgü için şişe ilmek atılmalıdır. İlmek sayısı, tercih edilen kalınlığa göre değişmektedir. Tüm ilmekler atıldıktan sonra, ipliğin yönü öne getirilmeli ve ilk iki ilmek ters şekilde örülmelidir. Ters örgü yapıldıktan sonra, iplik arka tarafa alınır ve sıradaki iki ilmek düz şekilde örülür. Tüm sıra bu şekilde tamamlandıktan sonra, son ilmek boş bırakılır ve bir üst sıraya geçilir. Üst sıradaki ilk ilmek de boş alındıktan sonra, alt sırada düz örülen yerin üzerine ters örgü, ters şekilde örülen yerin üzerine düz örgü gelecek şekilde tüm sıra tamamlanmalıdır. Çift pirinç örgü yapımında, bu sıralama sürekli tekrarlanmaktadır.  

Çift Pirinç Örgü İle İlgili Detayları 

Özellikle bebek örgülerinde tercih edilen çift pirinç örgüsü, düz ve ters ilmeklerin ırasıyla uygulanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ters-düz ilmekler yer değiştirilerek, istenen motif kolaylıkla elde edilebilir. Bebek battaniyesi ya da bebek kıyafetleri örgüsü için ideal olan çift pirinç modeli, ip kalınlığına göre sıkı ya da bol şekilde örülebilir. Salaş modeller için daha kalın şişler tercih edilmelidir.