Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Diş Çıkarırken Pişik ve Yapılması Gerekenler

Diş çıkarırken pişik; yaşanması bazen kaçınılmaz olabilir. Bebeklerin en sık karşılaşılan sorunları gaz, diş çıkarma ve bazı emme sorunlarıdır. Her bebekte değişiklik göstermekle birlikte genellikle 6-7. aylarda bebekler diş yarmaya başlar. Bu süreç bazı bebeklerde daha erken bazı bebeklerde ise daha geç gerçekleşebilir. Tabi diş çıkarma ayı gibi belirtileri de bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Diş çıkartırken en sık karşılaşılan belirti ağızdan sıvı akmasıdır. Fakat diş çıkartırken altı pişen bebek sayısı da hiç az değildir. Aslında pişik diş çıkartmanın doğrudan değil dolaylı bir belirtisidir. Diş çıkartan bebekler genellikle ishal olurlar. İshal nedeniyle dışkılamanın yapısı daha sıvı ve asitli olur. Ayrıca dışkılama sıklığı da artış gösterir. Bebeklerin altı bu süreçte genellikle bezli olduğu için eğer gerekli özen gösterilmezse bir süre sonra pişik meydana gelir.

Diş çıkarırken bebekleri pişikten korumak için yapılması gerekenler nelerdir?

Diş çıkarma aşamasının hem bebeğiniz hem de sizin açınızdan en az hasarla atlatılabilmesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Diş çıkartırken ishalden kaçınmak mümkün olmasa da ishalin bir an evvel geçmesi ve sonuçlarının giderilmesi mümkündür. Özellikle pişikten korunabilmek için bazı basit önlemler alınabilir. Bebeğinizin altını her zaman ki değiştirme sıklığından biraz daha fazla değiştirmeye özen gösterirseniz bezinin daha fazla kuru olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer değiştirmek zor geliyorsa kaka yapıp yapmadığını sürekli kontrol edin. Ayrıca bezini her açtığınızda altını ılık suyla yıkayıp iyice kurulayın. Ayrıca bebeğinizin doktoru tarafından tavsiye edilen pişik kremini de pişik oluşmasa da düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin. Pişik kremi yerine arada sırada bebek pudrası da tercih edebilirsiniz. Diş çıkarırken pişik oluşumu böylece biraz daha kontrol altına alınmış olur.