Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Haroşa Örgü Nasıl Yapılır

En sık tercih edilen örgü modellerinden olan haroşa örgü için istenen kalınlıkta şiş kullanılabilir. Sürekli düz örgü yapılarak elde edilen haroşa, ters ve düz motiflerin birleşimi haline gelecektir. Örgünün arka ve ön yüzünde sürekli düz örgü yapıldığında, haroşa adlı girintili çıkıntılı motif ortaya çıkmaktadır. En basit ve en standart örgü modellerinden bir tanesi olan haroşa örgü, yeni başlayanlar için idealdir.

Haroşa Örgü Yapım Aşamaları

Haroşa örgü yapımı için istenen kalınlıkta bir ip ve ona uygun numarada şiş kullanılmalıdır. Eli sıkı olan kişiler, iplerden 1 numara büyük şişleri tercih etmelidir. Haroşa örgüsünün başlangıcında, istenen sayıda ilmek atılmalıdır. İlmekler tamamlandıktan sonra, ilk sıradaki ilmek boş alınmalı ve ikinci ilmekten itibaren standart düz örgü yapılmalıdır. Sıra sonuna gelindiğinde, bir üst sıradan da ilk ilmek boş alınmalı ve düz şekilde örülmeye devam edilmelidir. Haroşa örgüsünün boyutları tamamlandığında, iç içe geçmiş sıralı örgü motifi oluşacaktır.

Haroşa Örgü İle İlgili Detaylar

Haroşa örgü yaparken, her sırayı düz ya da ters şekilde örme imkânı bulunmaktadır. Ters örgü örmeyi sevenler ters şekilde, düz örgüyü sevenler de düz şekilde haroşa yapabilirler. Haroşa örgüsü sonunda, bir sırası ter bir sırası düz şekilde örülmüş şekiller elde edilecektir. Oldukça sıkı bir örgü olduğundan, daha yumuşak örmek için kalın yünlü ip ve kalın şişler tercih edilmelidir.

Haroşa Örgü Modelleri