Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

İşkembe Örgü Nasıl Yapılır?

İşkembe desenli örgü modeli, hafif ve yumuşak bir motif oluşturmaktadır. İp katlamayla elde edilen işkembe örgü modeli, özellikle bebek ürünlerinin yapımı için ideal bir yöntemdir. İşkembe model yapımında, istenen kalınlıkta ip tercih edilebilir. Modelin tam olarak çıkması ve yapımının kolaylaşması için, ip kalınlığından 1 numara büyük şiş kullanmaya özen gösterilmelidir.

işkembe örgü örneği

İşkembe Örgü Yapım Aşamaları

İşkembe örgü yapımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta, şişe tek sayıda ilmek atılmasıdır. Çift sayıda ilmek kullanıldığında, model yarım kalacaktır. Tüm ilmekler atıldıktan sonra, ilk sıranın ilk ilmeği ters örülmelidir. İkinci ilmek ters örer gibi sağ şişe geçirilmeli ancak üstüne iplik dolanarak, örülmeden alınmalıdır. Sıradaki ilmek ters örüldükten sonra, ikinci ilmek yine ters örgü alınmalı ve üzerine iplik geçirilerek, örülmeden diğer şişe geçirilmelidir. İlk sıra bu şekilde tamamlandıktan sonra, üst sırada örülmeyen kısımlar ters örülmeli ve tekli örülen iplikler, örülmeden iplik dolanıp diğer şişe alınmalıdır.

İşkembe Örgü İle İlgili Detaylar

İşkembe örgüsü için bir sırada örülmeden alınan iplikler, üst sırada ters örülmeli ve örülen ilmekler, aynı sırada ters olarak iplik dolanıp çıkarılmalıdır. Bu şekilde ilerleyerek, alt ve üst sırada birbirinin zıttı şekilde örgü yapılır. İşkembe örgüsünün bir sırasında, iki sıralı ilmekler örülürken, bir sırasında sadece tek ilmek örülmektedir.