Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Lastik Örgü Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin meşhur örgü stillerinden bir tanesi olan lastik örgü, 2+2 şeklinde uygulanmaktadır. Hafif bir duruşu bulunan lastik örgü, oldukça kolay şekilde örülmektedir. İstenen kalınlıkta ip ve şişle uygulanan lastik örgü, salaş ve yumuşak yapıdadır.

Lastik Örgü Yapım Aşamaları

Lastik örgü yapımı için şiş kullanılmalıdır. Lastik örgü yapımı için 2+3 şeklinde ilmek atılmalı ve ip bulunan şiş arka tarafa çevrilerek, tekrardan ilmek atılmalıdır. Arka taraftaki ip ön tarafa dolanarak, ilmekler diğer şişe alınmalıdır. Sıradaki iki ilmek ters şekilde örülmelidir. İplik öne alındıktan sonra, şiş ilmeğin ortasına alınmalı ve iplik üzerinde dolandıktan sonra ilmek şişten çıkarılmalıdır. Lastik örgü motifi, sıra sonuna kadar devam edecektir. İstenen boyutta lastik motifi yapıldıktan sonra, şiş tekrardan ilmeğin ortasına batırılmalı ve ip üstünden dolanıp çıkarılmalıdır. Bu sistemle, istenen genişlik ve uzunlukta lastik örgü yapılabilir.

Lastik Örgü İle İlgili Detaylar

Lastik örgü yapımında, istenen kalınlıkta şiş ve iplik kullanılmaktadır. Örgünün çok sıkı olmaması için şiş numarasının büyütülmesi gerekir. Eli çok sıkı olan kişiler, normal ölçülerden 2 numara daha büyük şiş kullanmalıdır. Lastik örgüyle bere yapıldığında, kullanımı rahat olmaktadır. Lastik örgüsünün düzgün şekilde ilerlemesi için ilk sıradaki ilmek boş şekilde alınmalıdır. İlmekler boş alındığında, yan kısımlarda katlanma ya yamulma oluşmayacaktır.