Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Selanik Örgü Nasıl Yapılır?

Selanik örgü modeli, şiş ve yünlü iple elde edilmektedir. Selanik örgüsündeki 1 sıralık örgü, normal modellerdeki iki sıranın kalınlığına denk gelmektedir. Normal örgülere kıyasla daha kalın bir şekil ortaya çıkaran Selanik örgü, özellikle yelek ve atkılarda tercih edilmektedir. Salaş yelekler, şallar ve patikler için de ideal örgü modelidir.

Selanik Örgü Yapım Aşamaları

Selanik örgü yapımında, istenen kalınlıkta yünlü ip ve ona uygun boyutlarda şişe ihtiyaç vardır. Selanik örgünün aşamaları şu şekilde ele alınabilir:

  • Birinci Sıra: Başlangıç için istenen sayıda ilmek atıldıktan sonra, ilk kenar ilmek alınmalıdır. “1 Düz – 1 Ters – 1 Düz” olacak şekilde, tüm sıra tamamlanana kadar örmeye devam edilmelidir. Sıra sonunda kenar ilmek alınmalıdır.
  • İkinci Sıra: Kenar ilmek alındıktan sonra, 1 ters ilmek örüldükten sonra, 1 düz örgü yapılmadan ilmek alınır. Şişe bir dolama alındıktan sonra 1 ters şeklinde örmeye devam edilir. Sıra sonuna dolama atılır.
  • Üçüncü Sıra: Kenar ilmekten sonra, 1 düz örmeden alınır ve şişe dolama yapılır. Bir alt sırada örülmeyen ilmekle birlikte, dolama ilmeği ters şekilde örülür. Tekrar 1 düz örgü yapılmadan atılır ve şişe tekrardan dolama yapılır.

Selanik Örgü ile İlgili Detaylar

Selanik örgüsü esnasında, eli çok sıkı tutmamak gerekir. Sıkı örmeye alışmış kişiler, 1 numara daha büyük şiş kullanabilir. Sıra başında ve sıra sonunda düz bir şekil elde etmek için kenar ilmekler boş alınmalıdır.