Yaz Sezonu için harika örgü modelleri Örgü Saati'nde!

Tığ İşi Sepet Örgü Nasıl Yapılır?

Şiş kullanımıyla da gerçekleştirilen sepet model örgü, tığ işiyle de hızlı ve kolay şekilde tamamlanmaktadır. Atkı yapımında, bere yapımında ya da bebek battaniyesi yapımında sıkça tercih edilen tığ işi sepet örgüsü, sert örüldüğünde sepet ya da çanta yapımı için kullanılmaktadır.

Tığ İşi Sepet Örgü Yapım Aşamaları

Tığ işi sepet yapımı için 4 ve katlarından 1 fazla olacak sayıda zincir çekilmelidir. Başlamak için 3 adet zincir çekilmeli ve zincire başlanan boşluğun içerisine, 1 adet trabzan yapılmalıdır. Trabzanların yukarıya çıkarılması için 2 seferde çekilmelidir. Bir sıra boyunca, her boşluğun içine ikili trabzan yapılmalıdır. İkinci sıra için 3 zincir çekildikten sonra, tığ üzerine ip alınmalı ve ikinci tırabzandaki direğin arkasından geçilmelidir. Trabzandan geçildikten sonra, iki seferde trabzan kapatılmalıdır. İp tekrardan tığın üzerine alınarak, sıradaki trabzanın arkasından dolanmalı ve iki seferde çekilmelidir. Sepetin ince kısımlarını yapmak için 4 seferden sonra, aynı işlemi arkadan dolayarak uygulamak gerekir. 4-4 şeklinde ilerlendiğinde, eşit boyutlarda sepet motifi elde edilecektir.

Tığ İşi Sepet Örgü İle İlgili Detaylar

Tığ işi sepet örgüsü için düşük ayarda tığ kullanıldığında, oldukça sert ve kalın bir duruşa sahip olmaktadır. Yumuşak olması için normalden daha kalın tığların tercih edilmesi gerekir. Örgü eli sıkı olan kişiler, daha yumuşak bir doku elde etmek için 7-8 numaraya kadar tığ numarasını büyütebilir. İpin kalınlığına göre tığ numarası tercih edileceğinden, en az 2 numara büyük tığ kullanılması faydalı olacaktır.